Menü
OLASI ASANSÖR KAZALARI VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER

OLASI ASANSÖR KAZALARI VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Sıklıkla karşılaşılan asansör kazaları hem bakım ve onarım hizmetlerinin ihmali sebebiyle gerçekleşebildiği gibi yolcuların dikkatsizliği nedeniyle de gerçekleşebilmektedir. Şüphesiz ki, asansör kazalarının önlenmesinde asansör bakım firmalarına büyük rol düşmektedir. Asansörde gerçekleşebilecek olası kazalar;
1)    Asansörde kalma durumlarında ihtiyaç duyulan en önemli etmen solunum için gerekli havadır. Bu nedenle, asansör kuyu boşluğu temizliği önemsenmelidir. Aksi takdirde burada başlayacak bir yangın kabinde mahsur kalan yolcuların solunumuna engel olabilir. Gerekli temizliği rahatlıkla sağlayabilmek için asansör kurulum aşamasında yönetmeliğin tavsiye ettiği genişlik ölçülerine uyulmalıdır.
2)     İç kapısı bulunmayan kabinlere fotosel takılması kabin ile hareketli yüzey arasında meydana gelebilecek sıkışmaları önleyecektir.
3)     Askı halatları düzenli olarak kontrol edilmeli ve yıpranmış halatlar asansör bakım firması tarafından değiştirilmelidir. Aksi halde halat kopması sebebiyle can kaybı yaşanılması kaçınılmazdır.

4)     Asansörde kapalı kalan yolcuların kurtarılması sırasında yapılan yanlışlar da yeni kazalara sebep olabilmektedir. Kat arasında kalan kişileri kurtarmak için kapı anahtarı kullanılmamalıdır. Makina dairesinden asansörün enerjisi kesilmeli ve fren kullanılarak asansör en yakın kata indirilmelidir.
5)    Kabinin katta olduğunu anlamak için kabin içerisinde mutlaka aydınlatmaların yanması gerekir.
6)     İç kapısı olmayan asansörlerde tehlikeli durumlarda öncelikle dur butonu yardımıyla asansör durdurulmalı daha sonra imdat butonuyla yardım istenmelidir. Elektrik kesilse bile asansör kabinindeki bu butonlar çalışır durumda olmalıdırlar. Asansör bakım firması tarafından alınan hizmet dahilinde asansörde bulunan söz konusu butonlar da kontrol edilmelidir.
7)    Makine dairesinde standartlara uygun yangın söndürücü tüp bulunmalıdır.
8)    Kapı camlarının telli cam olması gerekmektedir. Kesinlikle mika vb. ürünler olamaz. Kontrolü asansör bakım firması tarafından yapılır.
9)    Kabin içerisine yük dengesi sağlanmalıdır. Herhangi bir sarsıntı anında yük altında kalma ve yüklerin kayması durumu engellenmiş olur.
10)     Frenlerin devre dışı kalması, balataların aşınması ve kumanda sistemi arızalarından kaynaklanan kazalar da hizmet alınan asansör bakım firması tarafından gerekli özen gösterildiğinde önlenebilecek kazalardır.

Bu sebeple; hizmet alınan asansör bakım firmasından gerekli güveni sağlamak amacıyla yeterlilik sertifikaları istenebilir. Bursa ilinde hizmet veren Obenas Asansör TSE Hizmet yeterlilik, ISO 9001:2008 kalite yönetim sistemi eksenine oturtulmuş ve AB Teknik Mevzuatı 95/16/EC sayılı asansör direktifi Ek XIII (Modül H) uyarınca kalite güvenlik sistemi tasdik edilmiş bir firmadır.

OLASI ASANSÖR KAZALARI VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER için yorumlar kapalı