Menü
Bursa İli Asansör Kazaları İstatistikleri

Bursa İli Asansör Kazaları İstatistikleri

Bursa ilinde yaklaşık 10 000 asansör olduğu tahmin edilmektedir. Bursa ili asansör bakım firmaları sayısı ise 32 dir.
Asansör denetimleri İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerde daha önceden başlamış olmasına rağmen Bursa İli’nde ancak 2010 yılında Nilüfer Belediyesi girişimiyle başlamıştır.
Bursa İli Asansör bakım firmalarının denetleme süreçlerinde hizmet vermesiyle gerekli denetimler başlamış ve istatistiki raporlar düzenlenmiştir.

Asansör Kaza İstatistikleri

Kaynak: Bursa’da asansör denetimi ve asansör denetim protokolü sonucu yapılan asansör denetimleri (14/05/2010-14/02/2011) değerlendirme raporu

Nilüfer ilçesinede; ruhsatlı 906 adet asansörün 73 adedi denetime tabi tutulabilmiştir. Sonuç olarak denetlenen asansörler % 8 oranına denk gelmektedir. Kayıtlı asansörlerin %92 ‘si denetime girememeiştir. Bu denetim sonuçlarına göre;

1) Mevcut 57 adet mekanik asansörün %10,5’i kullanıma uygun, %89,5’u kullanıma uygun değildir.

2) Mevcut 16 adet hidrolik asansörün %25’i kullanıma uygun, %75’i kullanıma uygun değildir.

Bursa’da denetlenen asansör sayısı ise % 1‟ i bile bulmamaktadır. Denetlenen küçük miktardaki asansörlerin sonuç raporlarına göre, Bursa’da asansörlerin %89,5’i standartlara ve kullanıma uygun değildir. Dolayısıyla buradan Bursa İli asansör bakım firmalarından yeterli hizmet alınamadığı veya Bursa ili asansör bakım firmalarından yeterli hizmet talebinde bulunulmadığı sonucu çıkarılabilir.

BURSA İLİ ASANSÖR BAKIM İHMALİNDEN ve KULLANICI DİKKATSİZLİĞİNDEN KAYNAKLANAN KAZALARA ÖRNEKLER

1) Yıldırım ilçesinde oto yedek parça satışı yapılan iş yerinde meydana gelen olayda, İkinci kattan aşağıda bulunan kamyonete asansörle yedek parça taşınan yük asansörünün halatı koptu. 3 işçinin üzerinde bulunduğu yük asansörü 6 metre yükseklikten aşağı düştü.

2)  5 katlı binanın dış cephesine malzeme taşımak için kurulan asansöre binen işçi, halatın kopmasıyla kum zemine düştü. Ağır yaralanan işçi kaldırıldığı hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı. “Taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçundan 5 kişi hakkında işlem başlatıldı.

3) Bir iş hanındaki asansör kabininin bir kat aşağıya düşmesi sonucu 2 kişi yaralandı. Alınan bilgiye göre, iş hanında 4. kattan aşağıya inmek isteyen iki yolcu, sert bir şekilde 3. kata düştü. Kabinin tavanındaki lambalar üzerlerine düşen yolcular yaralandı.

     ASANSÖR KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Asansör kullanımında doluluk oranı fazla olan kabinlere girmeye çalışılmamalıdır. Asansör kabininde yazılı olan taşıma kapasitesi gözetilmelidir. Özellikle kabin iç kapısı bulunmayan asansörlerde kapanmakta olan kapının açılmasını sağlamak için bir girişimde bulunulmamalı asansörün tekrar gelmesi beklenmelidir. Asansöre binip, inerken dikkatli olmanın yanı sıra asansör sahanlıklarının da yeterince geniş inşa edilmesine dikkat edilmelidir. Asansörden inerken ya da binerken asansör ile kat seviyesinin farklı olduğu durumlara karşı dikkatli olunmalıdır. Otomatik kapılı asansörlerde, kapının açılması bir açma butonu aracılığı ile oluyorsa, kapı butona basarak açılmalıdır. Kabin katta durmadan kapı açılmaya çalışılmamalıdır. Kabine girerken veya kabini terk ederken yeterince hızlı hareket edilmelidir. Kapıya çok fazla yaklaşılmadan yolculuk edilmeli, asansöre sıkışabilecek elbiseler konusunda dikkatli davranılmalıdır. Asansöre binerken hangi yöne gidilecekse o yöne ait butona basılmalıdır ve kat göstergelerine dikkat edilmelidir. Asansörün durduktan sonra, otomatik kabin kapılı asansörlerde kapı açma butonu ile de kapı açılamıyorsa imdat butonu ile dışarıdaki kişilerle irtibata geçilerek ilgili asansör bakım firmasına ulaşılması sağlanmalıdır.

 

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir