Menü
Bursa Asansör Denetim Süreçlerinin Yasal Temeli

Bursa Asansör Denetim Süreçlerinin Yasal Temeli

Günlük hayatta pek çok yerde kullanılan asansörler, karmaşık olmayan taşıyıcılar gibi görünseler de, aslında bakım ve onarımları yolcu güvenliği açısından kritik olan makinalardır. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayımlanan Yönetmeliğe göre, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren asansörlerin yıllık kontrollerini A Tipi Muayene Kuruluşlarının yapması gerekmektedir. A Tipi Muayene Kuruluşları bir asansör bakım firmasıyla anlaşarak birlikte kontrol ve denetim süreçlerini yürütürler. İlk denetimler ve takip denetimleri olmak üzere iki koldan kontrolller sağlanır. Denetim sonuçları, denetimi yaptırana ve hangi alan sorumluluğundaysa belediye başkanlığına veya sanayi bölge müdürlüklerine sunulmaktadır. Asansör bakım firmalarının ise TSE Hizmet Yeterlilik Belgesine sahip olması gerekmektedir.

Bursa asansör firmaları arasında yer alan, gerekli belgeleri tamamlamış ve asansör kontrol ve bakım yetkinliği kazanmış Obenas Asansör, insan asansörü, engelli asansörü, yük ve araç asansörü dış cephe asansörü panoramik asansör montajı onarımı ve bakımı konusunda titizlikle hizmet vermektedir. Köklü bir eğitim ve 15 yıllık yoğun tecrübenin ardından resmi olarak 2013 yılında Bursa Asansör Firmaları arasında yerini alan Obenas Asansör asansör montajı ve asansör oluşturan bileşenlerin bakım ve onarımı konusundaki müşteri güvenini, hem sunmuş olduğu kaliteli hizmetle hem de sahip olduğu referanslarla sağlamaktadır.

BURSA ASANSÖR DENETİM DURUMU

Ruhsatsız olarak çalışan asansörlerin de var olması sebebiyle kesin olmamakla birlikte Türkiye genelinde 300.000 nin üzerinde asansör olduğu tahmin edilmektedir. Bursa genelinde, yaklaşık 10.000 asansör Merkez Belediyelerin bildirdiği ruhsatlı asansör sayısının ise 679 adet olduğu, Bursa asansör firmalarının sayısının ise 32 olduğu belirtilmektedir. Bursa’da Asansör Denetimi ve Asansör Denetim Protokolü Sonucu Yapılan Asansör Denetimleri Değerlendirme Raporuna Göre (14/05/2010-14/02/2011), Bursa’ da asansörlerin %89,5’i standartlara ve kullanıma uygun değildir.
Bursa’da yapılan denetimlerde asansörlerin güvenliğinde ciddi oranda artış sağlamıştır. Asansör denetimleriyle Bursa asansör firmalarının durumları ve sayıları hakkında kesin bilgilere ulaşılmıştır.

Bursa Asansör Denetimi

Kaynak: Bursa’da Asansör Denetimi ve Asansör Denetim Protokolü Sonucu Yapılan Asansör Denetimleri Değerlendirme Raporu (14/05/2010-14/02/2011)

 

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Bursa Şube’den elde edilen bilgilere göre üç merkez ilçede Osmangazi, Nilüfer ve Yıldırım’da 5 kat ve üzeri bina sayısı toplam 14 bin 639 olması sebebiyle, asansör adedinin de yaklaşık 13 bin 200 olduğu tahmin edilmektedir. Asansörlerden ruhsatlı olanlarının yaklaşık yarısı denetlenmiştir.

Toplumun giderek artan bilinci asansör bakım ve kontrollerinin artışına sebep olsa da Bursa asansör firmalarına yöneltilen hizmet talebi yeterli değildir. Bursa asansör firmalarıyla birlikte yürütülen denetim çalışmaları devam etmekle beraber durumun ciddiyetini anlatan bir başka gelişme ise yetkilinin usulüne uygun kullanılmaması sonucu oluşacak yaralanma ve ölüm olaylarından dolayı, ilgili özel idaresi ve belediye yetkilileri 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu hükümlerine göre sorumlu hale gelmesidir.

Bursa’da faaliyet gösteren asansör firmaları arasında “Kalitede Süreklilik”, “Uygun Fiyat”, “Karşılıklı Güven” ve “Dürüstülük” vazgeçilemez ilkeleriyle Obenas Asansör daha bilinçli toplum daha fazla kaliteli hizmet uyanışına eğitimli personeliyle destek vermeye devam edecektir.

Bursa Asansör Denetim Süreçlerinin Yasal Temeli için yorumlar kapalı